Kompanija Viktorija oil saopštila je da je u izgradnju novog kotla na biomasu za fabriku ulja u Šidu uložila 8,5 miliona evra. Kotao kapaciteta 16,25 megavata, koji kao gorivo koristi ljuske semenki suncokreta, obezbeđivaće vodenu paru potrebnu za kompletnu proizvodnju ulja u toj fabrici. Direktor sektora kontrole uljare Vladimir Šarac rekao je novinarima koji su obišli fabriku da je ta investicija obezbedila uštedu oko 30 odsto energije u fabrici ulja i omogućila proizvodnju u skladu s ekološkim standardima. Direktor uljare u Šidu i operacija Viktorija grupe Džon Ketkuti kazao je da ta fabrika ulja dnevno preradi 1.000 tona suncokreta i proizvede 300.000 litara ulja.
Kompanija Viktorija oil saopštila je da je u izgradnju novog kotla na biomasu za fabriku ulja u Šidu uložila 8,5 miliona evra.
Kotao kapaciteta 16,25 megavata, koji kao gorivo koristi ljuske semenki suncokreta, obezbeđivaće vodenu paru potrebnu za kompletnu proizvodnju ulja u toj fabrici.
Direktor sektora kontrole uljare Vladimir Šarac rekao je novinarima koji su obišli fabriku da je ta investicija obezbedila uštedu oko 30 odsto energije u fabrici ulja i omogućila proizvodnju u skladu s ekološkim standardima.
Direktor uljare u Šidu i operacija Viktorija grupe Džon Ketkuti kazao je da ta fabrika ulja dnevno preradi 1.000 tona suncokreta i proizvede 300.000 litara ulja.
On je kazao da uljara izvozi u 11 zemalja EU i CEFTA regiona i da je vodeći izvoznik suncokretovog ulja, a među prvih je šest izvoznih kompanija u prehrambenoj i hemijsko-farmaceutskoj industriji Srbije.
Za sada, kako je dodao Ketkuti, kompanija ne planira pokretanje proizvodnje biodizela, iako za to postoje kapaciteti, jer ta investicija ne bi bila isplativa.
Viktorija oil je članica Viktorija grupe koje je u poslednjih deset godina uložila više od 200 miliona evra u razvoj kapaciteta i novu tehnologiju fabrika u Srbiji. Jedan od suvlasnika te grupacije je Evropska banka za obnovu i izgradnju (EBRD).